Meryem Sevin'in hayatı ve bestelenen şiirleri

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Meryem Sevin, 20 Şubat 1960 tarihinde Eskişehir'de dünyaya gelmiştir. "Sarsam Diyorum" ve "Hazır mısın" isimli iki şiir kitabı bulunan Sevin'in, sözlerini yazdığı "Sarsam Diyorum" isimli şarkı 9 sanatçı tarafından plağa okunmuştur.

Sözlerini yazdığı "Sarsam Diyorum" (Düşünürken Seni Yüzüm Gülüyor) isimli Turhan Taşan'ın Nihâvend makamındaki bestesi ile "TRT 1990 yılı Türk Sanat Müziği Beste Yarışması"nda Mansiyon, (Bu yarışmada; birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülleri verilmemiştir.) "Milliyet -1990' ın En Sevilen 10 Şarkısı" Anketinde Dördüncülük ödülü almıştır.

Şiirleri Turhan Taşan, Ziya Taşkent, İlgün Soysev, Aydın Tekindor, Hasan Soysal, Cemil Derelioğlu, Halil Karaduman, Ali Atilla Sütşurup, Engin Çır, Abdülkadir Salar, Raif Somer, Nezih Gözonar tarafından bestelenmiştir.

Meryem Sevin, 28 Ekim 2007 Pazar günü saat 15.00'de vefat etti. Bir yıldır tedavi görmekte olan Sevin, 29 Ekim Pazartesi günü Eskişehir Ramazanoğlu Camiinde kılınan ikindi namazından sonra doğum yeri olan Eskişehir'in Alpu İlçesinde toprağa verildi. Ata Sevin ile evli olan Meryem Sevin bir çocuk annesi idi. Kaynak: mesam.org.tr

Okunma 3650 defa Son Düzenlenme Cuma, 22 Eylül 2017 15:34
Meryem Sevin'in hayatı ve bestelenen şiirleri - 5.0 ortalama oyu var. 5 tam not üzerinden 1 kişi oy kullanıldı.

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir...