Mısırlı İbrahim Efendi'nin hayatı ve eserleri

Öğeyi Oyla
(9 oy)

Mısır'lı İbrahim Efendi, 1872 yılında Halep' te dünyaya geldi. Asıl adı Avram Levi' dir. Suriye asıllı Arap Yahudi’si olup, Kahire, Şam, Halep ve daha sonraları İstanbul'da musiki alanında ün yaptı. Babası Ovadia Halep'li bir tüccardır. Uzun yıllar Kahire'de yaşamış olması nedeniyle Mısırlı sıfatıyla anılmıştır.

Yaşamının büyük bölümünü İstanbul'da geçirdi ve 1933 yılında İstanbul'da vefat etti. İbrahim Efendi küçük yaşta ud çalmaya başladı, sazını ilerletmek için Kahire, Şam, Halep gibi büyük kentlerde çalıştı, daha sonra İstanbul'a yerleşti. Türk müziğini Hacı Kirami Efendi, Hoca Ziya Bey ve İsmail Hakkı Bey'den öğrendi.

Hem hanende hem sazende olan Mısır'lı İbrahim Efendi, çok güzel ud çalardı. Plaklar doldurdu sesinin de çok güzel olduğu söylenir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamış son büyük udi olarak bilinir. Udu ile plaklarda Hüseyni ve Mahur taksimlerinden örnekler vermiştir. Acemaşiran Makamı'ndan bir saz semaisi yapmıştır.

misirli-ibrahim-01

İkinci kez açılan "Mehterhane"'de hocalık yaptı. Sinagoglarda seslendirilmek üzere bestelenmiş dini eserleri de vardır. Beş yüzün üzerinde bestesi olduğu öne sürülmekle birlikte bunlardan sadece 56'sının kendisine ait olduğu kanıtlanabilmiştir.

Eserleri günümüzde de çok kulan ılınır özellikle sözlerini Ahmet Refik Bey'in yazdığı Uşşak makamındaki "Yalnız bırakıp gitme bu akşam yine erken" ve Hicaz makamındaki "Solsan da sararsan yine gül pembe değensin" ve "Sırma saçlı yarimin can bahş ederken şivesi" , ayrıca sözleri Leyla Saz'a ait olan "Seni sevda çiçeğim" şarkıları zamanın güçlü sesleri olan Vedia Rıza Hanım, Hamiyet Yüceses ve Müşerref Hanım gibi sanatkârlar tarafından taş plağa okunmuş. Ölümünden sonra da birçok sanatçının albümlerini süslemiştir.

Ayrıca "Solsan da sararsan" ve " Seni sevda çiçeğim" şarkıları kendi sesinden Kültür ve Turizm Bakanlığı kayıtlarında bulunmaktadır.

Okunma 8930 defa Son Düzenlenme Perşembe, 15 Haziran 2017 18:44
Mısırlı İbrahim Efendi'nin hayatı ve eserleri - 4.6 ortalama oyu var. 5 tam not üzerinden 9 kişi oy kullanıldı.

2 yorum

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir...