İlâhî formu nedir?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Kelime manâsı "Allah'a ait" demek olan İlâhî, Türk Dîn Mûsikîsi'nde; "Dîn ve tasavvufî duyguları dile getirmek amacıyla, hece vezniyle yazılmış şiirlerin, çeşitli makam ve usûllerde bestelenmesinden meydana gelmiş Dinî Mûsikî eserleri" anlamında kullanılmıştır.

Câmi ve tekkelerdeki ibâdet meclislerinde, mevlid merâsiminde, terâvih namazında ve çeşitli dinî toplantılarda da icra edildiğinden dolayı Câmi ve Tekke Mûsikîsi'nin ortak formlarından biri olan İlâhî, aynı zamanda Türk Dîn Mûsikîsi'nin en parlak beste formu olma özelliğine de sahiptir.

İlâhî; besteleniş, melodik kuruluş ve kullanılış açısından, diğer formlarda bestelenmiş eserlere göre daha kolay ve anlaşılabilir eserler olup, samimi ve özentisizdir. Koro halinde okunmak için bestelenmişse ''Cumhûr İlâhî" adını alır.

İlâhî, aynı zamanda Dîn Mûsikîsi eserlerine verilen genel bir isim olup, Hz. Peygamberi övüyorsa "Nât", Arapça ise "Şuğul", Bektaşîlere aitse "Nefes", Durak Evferi usûlü ile bestelemnişse "Durak", Peygamberimizin sıfatlarını söylüyorsa "Tevşîh" gibi isimler alır.
Dr. Yavuz Demirtaş - Kaynak: ktp.isam.org.tr

Okunma 1107 defa Son Düzenlenme Cuma, 07 Ekim 2016 12:08
İlâhî formu nedir? - 5.0 ortalama oyu var. 5 tam not üzerinden 1 kişi oy kullanıldı.
Bu kategoriden diğerleri: « Nefes formu nedir? Na't formu nedir? »

Yorum Ekle

Yorumunuz, onaylandıktan sonra görünecektir...